Muğla Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve kırsal turizm kapsamında Yeniköy'de lavanta, biberiye, adaçayı, nane ve kekik gibi bitkileri için bir bahçe kurdu. Bu kapsamda Yeniköy'de binaların sokaklara bakan yüzlerine bahçe ile ilgili temalarda çeşitli göreseller işlendi. Bu yazı hazırlanırken resim çalışmaları sürüyordu, bu nedenle köydeki resim çalışmalarının tamamlanmış halini henüz göremedim.

Duvar resimlerinin köye ayrı bir görüntü kazandırdığını söylemek olası. Zamanla doğal etkilerle resimlerin daha da hoş görüneceği öngörülebilir.

Lavanta bahçesi çok büyük değil ve baştada belirtildiği üzere çeşitli aromatik bitkilere ayrılmış. Bahçenin kenarlarında gölgelik ağaçlar ve girişte lavanta sıralarına doğru bir salıncak bulunuyor. Edindiğim ilk intiba henüz tamamlanmadığı ve bir çekim merkezi olarak daha çok yapılacak işin bulunduğuna yönelik. Ancak girişim gelişmesine bağlı olarak  ilgi çekecek nitelikte.

Kurak geçen bir güz mevsiminde gittiğim için bahçede bulunan bitkiler, "yaz yorgunluğunun" getirdiği yıpranmışlık içindeydi. Ancak yağışlarla birlikte kış ve ilkbahar aylarında güzel bir görüntünün ortaya çıkacağı açık. 

Yerkesik dolaylarındaysanız, geçerken görelim diyecek zamanınız varsa uğranabilir, duvar resimleri ve bahçe görülebilir, köy kahvesinde oturulabilir. Ancak yeni gelişen bir proje olması nedeniyle beklenti yüksek tutulmamalı, en çok 20-30 dakika gibi bir süreye sığacak etkinlik olarak tasarlanmalıdır. Aynı zamanda bu tür bitkilerin  canlı olduğu mevsimler seçilmelidir. Süreç içerisinde yaşanan gelişmeleri not olarak yazıya ekleyeceğim. 

Duvar resimleri için Facebook Fotoğraf Albümü

   
   
   

Yatağan Kül Gölü-Güzel ama zehirli

Yatağan Termik Santralinin külleri, su ile karıştırılarak bu bölgeye boru hattıyla basılmaktadır. Basılan küllerden sızan su, vadi yatağında toplanarak bu yapay gölün –aslında göletin- oluşmasına neden olmuştur. Endüstriyel atık ile etkileştiği için gölün suyunda ağır metallerin ve kimyasal kalıntıların fazla olduğu belirtilmektedir. Eşsiz bir görsel güzellik sunan göl, sularının yer altı su kaynaklarına karışma tehlikesi nedeniyle doğal ve insan yaşamı için önemli ve ciddi bir endişe kaynağı halindedir.

Gölün diğer tarafında külün toplandığı ve yayıldığı endüstriyel bölge nükleer savaş sonrası doğal yıkımı canlandıran film ve dizilerin arkaplanınına benzeyen bir görüntüye sahiptir.

Meyistan-Terkedilmiş Tahtacı köyü

Kül gölünün hemen yanında yakın zamanda ilgisizlikten ve nüfusun yaşlanmasından terk edilmiş Alevi Tahtacı köyü Meyistan bulunmaktadır. Yaşayan bir kimsenin bulunmadığı köyde çok sayıda yıkık ve harap olmuş geleneksel ve geleneksel olmayan ev kalıntıları arasında dolaşmak olanaklıdır. Ayrıca köyün yıkıntılarının hemen üzerinde Gayıp (Kayıp) Dede adı verilen bir eren bulunmaktadır. Erenin otantik görüntüsü, mermer ve beton mezar işçiliği yanında üzerine örtülen saç çatı ile bozulmuştur. Diğer yandan köyün yakınına yapılan barajın hafriyatları büyük bir yığın halinde köyün sınırlarına kadar yayılmış, köyün doğal ve otantik görüntüsüne zarar vermiştir.

Ulaşım

Göle ve Meyistan Köyüne araç ile Kabubağ köyü üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca işaretlenmemiş yürüyüş patikaları bulunmaktadır.

(-------> asfalt yol)

(-------> toprak yol)

  • Araçla ulaşım 1. seçenek

Yatağan ilçesi-------> Kabubağ köyü-------->Kül Gölü----->Meyistan

  • Araçla ulaşım 2. seçenek

Bozüyük köyü-------> Pınarbaşı Mevki--------->Kabubağ köyü-------->Kül Gölü----->Meyistan

Joomla templates by a4joomla