Muğla Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve kırsal turizm kapsamında Yeniköy'de lavanta, biberiye, adaçayı, nane ve kekik gibi bitkileri için bir bahçe kurdu. Bu kapsamda Yeniköy'de binaların sokaklara bakan yüzlerine bahçe ile ilgili temalarda çeşitli göreseller işlendi. Bu yazı hazırlanırken resim çalışmaları sürüyordu, bu nedenle köydeki resim çalışmalarının tamamlanmış halini henüz göremedim.

Duvar resimlerinin köye ayrı bir görüntü kazandırdığını söylemek olası. Zamanla doğal etkilerle resimlerin daha da hoş görüneceği öngörülebilir.

Lavanta bahçesi çok büyük değil ve baştada belirtildiği üzere çeşitli aromatik bitkilere ayrılmış. Bahçenin kenarlarında gölgelik ağaçlar ve girişte lavanta sıralarına doğru bir salıncak bulunuyor. Edindiğim ilk intiba henüz tamamlanmadığı ve bir çekim merkezi olarak daha çok yapılacak işin bulunduğuna yönelik. Ancak girişim gelişmesine bağlı olarak  ilgi çekecek nitelikte.

Kurak geçen bir güz mevsiminde gittiğim için bahçede bulunan bitkiler, "yaz yorgunluğunun" getirdiği yıpranmışlık içindeydi. Ancak yağışlarla birlikte kış ve ilkbahar aylarında güzel bir görüntünün ortaya çıkacağı açık. 

Yerkesik dolaylarındaysanız, geçerken görelim diyecek zamanınız varsa uğranabilir, duvar resimleri ve bahçe görülebilir, köy kahvesinde oturulabilir. Ancak yeni gelişen bir proje olması nedeniyle beklenti yüksek tutulmamalı, en çok 20-30 dakika gibi bir süreye sığacak etkinlik olarak tasarlanmalıdır. Aynı zamanda bu tür bitkilerin  canlı olduğu mevsimler seçilmelidir. Süreç içerisinde yaşanan gelişmeleri not olarak yazıya ekleyeceğim. 

Duvar resimleri için Facebook Fotoğraf Albümü

   
   
   

Ulaşım

Duvar resimlerinin olduğu köyün her iki yönden giriş sağlayan yolları asfaltır. Bahçenin yolu ise asfalt yoldan ayrıdıkatan sonra betondur. Her türlü araçla her mevsim ve hava koşulunda ulaşılabilir.

Ancak Muğla ve civarında Yeniköy adıyla farklı yerleşim yerleri olduğundan Yerkesik yakınındaki Yeniköy hedeflenmelidir. 

(-------> asfalt yol)

  • Muğla  yönünden ulaşım 

Yeni otogar-------> Akkaya (Dirgeme) köyü-------->Yerkesik------->Yeniköy

  • Marmaris-Ula yönünden ulaşım

Gülağzı köyü-------> Doğanköy--------->Yerkesik----->Yeniköy

  • Yatağan-Bayır yönünden ulaşım

Kafaca Köyü ------->Çiftlik Köyü ------->Meke Köyü----->Yeniköy

 

Joomla templates by a4joomla